Kdo je Petr Urban

Petr Urban je populární český kreslíř a ilustrátor, z jehož pera vzešla, dnes již českým národem obdivovaná, postavička Rudy Pivrnce, která zosobňuje s humorem a mírou nadsázky lidské vlastnosti a především slabosti.

Petr Urban se narodil 8.8.1960 v Jablonci nad Nisou. Žije ve Smržovce a rodné Jizerské hory by nikdy neopustil. Je ženatý, manželka Inka je jeho manažerkou a spolupracovnicí, má dospělé děti Markétu, návrhářku a fotografku, a Petra, který se věnuje rodinné firmě PIVRNEC.

Petr Urban je populární český kreslíř a ilustrátor, z jehož pera vzešla, dnes již českým národem obdivovaná, postavička Rudy Pivrnce, která zosobňuje s humorem a mírou nadsázky lidské vlastnosti, a to především slabosti. Kreslené vtipy rozličných témat se objevily už ve čtyřicítce autorských knih, v kalendářích, na stránkách novin a časopisů. V posledních dvou letech aktivně spolupracuje s vydavatelstvím Ringier Axel Springer CZ a.s., kdy se zabývá vytvářením vtipů na konkrétní politickou situaci. Dlouhodobě spolupracuje s časopisy zaměřenými na volnočasové aktivity, nejdéle s měsíčníkem Český rybář. Ač se může zdát, že Petr Urban není vhodným autorem pro děti, opak je pravdou, nakreslil pohádkovou postavu skřítka Pořádníčka, který je hrdinou knížky Pohádky o Pořádníčkovi. Na knize spolupracoval i s dcerou Markétou, kdy spolu vytvářejí kombinované dílo – fotografie reálného prostředí s kreslenými postavami. Vytvořili tak už spolu sérii pohledů pro hrady a zámky Libereckého kraje. Malá ukázka práce dcery bude i součástí výstavy v Táboře. Snem, na jehož splnění Petr Urban stále čeká, je animovaný kreslený film. Není ale všem dnům konec.

Věnuje se i ilustracím knih jiných autorů, velkou životní nabídkou a výzvou zároveň se staly ilustrace světové klasiky Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka. Vyšly mu také dvě knihy v německém jazyce a i kniha v anglickém překladu, několik titulů i ve slovenštině. Po dva roky uveřejňoval literární sloupky v Lidových novinách, kde vtipnou formou komentoval události uplynulého týdne, občas píše fejetony i do jiných časopisů, v současnosti do magazínu OnaDnes. A také uveřejňuje rozhovory se sportovci, které vydal i knižně.

Petr Urban je sám známý sportovec, především atlet a sáňkař, který se zúčastnil zimních olympiád v Calgary (1988) a v Albertville (1992). Je sedmnáctinásobný mistr republiky v jízdě na saních, poslední titul získal ve svých padesáti letech, a také se věnoval a snaží věnovat atletice, běhům na střední a dlouhé tratě. Sport má v genech, pochází ze slavné sáňkařské rodiny, kde nebyla nikdy nouze o úspěšné československé reprezentanty. Kdo ví, jestli vnučka Melanie nepůjde ve sportovních stopách, protože její otec Lukáš Brož a strýc Antonín Brož se právě účastní závodů na dvousedadlových saních na olympijských hrách v Soči.

Petr Urban se ve volných chvílích zabývá malbou olejů na plátno, kde je zatím neobjeveným umělcem. Ač je o jeho obrazy zájem, nerad se s nimi loučí. Přibývá však zájemců z řad galerií a výstavních síní o vystavování těchto děl. Ač se Petr brání a říká, že vystavování si nechá do důchodu, občas udělá výjimku. V roce 2013 uspořádal výstavu svých prací v prostorách Parlamentu ČR. Nyní se těší na představení svých olejů v rámci velké výstavy v Táboře, kdy se samozřejmě představí i se svými kreslenými vtipy. Ty doplní kolekce speciálních, zcela nových vtipů na téma „husita Pivrnec“.

Zato v běžném životě pronikl Ruda Pivrnec, potažmo Petr Urban, do širokého povědomí. V Praze v Maislově ulici najdete Hospodu U Pivrnce, která letos v prosinci oslaví už 20.narozeniny. Můžete si koupit Pivrncovy pomazánky, lahůdkové saláty i polotovary, lahvové Pivrncovo pivo, společenské hry s Rudou Pivrncem, zástěry, trika, tašky i široký výběr zábavné tělové kosmetiky, všechny tyto artikly pod obchodní značkou Pivrnec.

Ruda Pivrnec i rád podporuje Zoologickou zahradu v Liberci a projekty, které pomáhají užitečným věcem a projektům.

Petr Urban je člověk, kterého celoživotně provází kreslení a sport a jak je vidět, je to dobře.

 


 

Petr Urban

Petr Urban sportovec
 
Petr Urban
 
 
 
 

© Vytvořil: Tomáš Sedlák.cz | Mapa webu